„Zwiastun burzy” Bernarda Cornwella – drugi tom sagi o Brytyjczyku wychowanym przez Wikingów

W końcu niezwykle popularny cykl powieści „Wojny wikingów. Tom 2. Zwiastun burzy” autorstwa angielskiego pisarza Bernarda Cornwella doczekał się wznowienia po latach. Wydawnictwo Otwarte podjęło się reedycji sagi. Nowe, czarne okładki ozdobione tematycznymi rycinami zadowolą największych koneserów klimatów historycznych. „Wojny wikingów. Tom 2. Zwiastun burzy” to kontynuacja „Ostatniego królestwa”, które rozpoczyna dzieje głównego bohatera – Uhtreda z Bebbanburga.

„Wojny wikingów. Tom 2. Zwiastun burzy” – czyli wychowany przez wrogów

Żeby zrozumieć tę historię, warto poznać życiorys Uhtreda. W wyniku duńskiego najazdu na Wyspy Brytyjskie w IX wieku świat syna ealdormana Northumbrii legł w gruzach. Wikingowie splądrowali jego ojczyznę, a on sam trafił do niewoli. Miał jednak dość szczęścia by trafić do jarla Ragnara. Staje się częścią rodziny tego Wikinga i w spokoju dorasta szkoląc się na prawdziwego wojownika.

Trudne moralne dylematy

Kiedy nastaje czas kolejnego wojennego zamętu, Uthred jest już dorosłym mężczyzną. Musi wybrać, czy ma zachować lojalność wobec tych, którzy go wychowali, czy wobec swojej pierwszej ojczyzny. Odzywa się przeznaczenie. Duńczycy zostają pokonani w bitwie pod Cynuit, co daje przewagę wojskom saskim. Jednak, mimo że Uhtred wybrał stronę Brytyjczyków, jest w niełasce u króla Alfreda.

Musi on w jakiś sposób zdobyć fortunę, gdyż ciąży na nim spory dług wobec Kościoła po ożenku z Mildrith. Wybiera sposób, którym od lat posługiwali się Wikingowie – wyprawia się w by zdobyć łupy. Role wkrótce jednak się odwracają, gdyż Duńczycy nie zamierzają przestrzegać rozejmu z królem Alfredem i najeżdżają znowu zdobywając przy tym niemal cały Wessex. Uhtred chciał łupić wrogów, a tymczasem nieprzyjaciele napadają na jego własny kraj.

Brytania przeciw Wikingom

Czy najeźdźcy zwyciężą i Uhtred ponownie straci swoją ojczyznę? Na pewno bohater stanie do walki, przecież wojownik musi pomścić ojca, którego przed laty zabili wrogowie. Chociaż Uhtreda wychowali Wikingowie, a jarl uczynił go częścią rodziny, to postawiony przed trudnym wyborem, wolał stanąć po stronie swoich przodków.

Chociaż wydawać by się mogło, że to tylko zagmatwana historia ciągłych najazdów jednej strony na drugą. To jednak tak kształtowała się państwowość Wielkiej Brytanii. Kraj nękany ciągle przez wrogów musiał się zjednoczyć, by stawić czoła nieprzyjaciołom i stać się silnym królestwem. Patrząc na tę historię przez pryzmat ludzi, dla których była ona teraźniejszością, możemy się przekonać, jak trudne była to walka i na podziw zasługuje jej przetrwanie.
Wojny wikingów. Tom 2. Zwiastun burzy” to znakomita książka nie tylko dla fanów opowieści o Wikingach, ale dla wszystkich, których interesują dzieje zwykłych ludzi wrzuconych z tryby wielkiej historii.